Cayma ve Ürün iade

  • Cayma Hakkı

27.11.2014 tarih 29188 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği”nin 2. Maddesinin (ğ) nolu bendi gereği “Yiyecek ve içecek gibi günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine” ilişkin Mesafeli Sözleşmelerde cayma hakkı bulunmamaktadır.

  • İade Hakkı

Teslim aldığınız ürünlerle ilgili bir şikayetiniz olması durumunda teslimat tarihinden itibaren 7 gün içerisinde şikayetinizi (0212) 248 58 52 numaralı hattımıza ve info@sutispangalti.com adresine şikayetinizi iletmenizi rica ederiz. İade talebinizi, ürünlerinizin teslim edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde ve ürünlerin son kullanım tarihi geçmeden iletmeniz gerekmektedir. İade etmek istediğiniz ürün kendi ambalajında olmalı ve beraberinde orijinal fatura da bulunmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş olan ve taze ürün özelliği bozulmuş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Sütlü tatlı gibi ürünlerin STT tarihi 3 gün olduğu için iade işlemi yapılmamaktadır.

  • Para İadesi:

Tarafımızdan iade işlemi onaylandıktan sonra; ödemesi ‘Kredi Kartı’ ile gerçekleştirilen siparişlerin ücret iadesi kredi kartına yapılır. Ödemenin kartına yansıması, bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterdiğinden; ödediğin tutar bankana bağlı olarak, maksimum 5 iş günü içinde kartına iade edilecektir. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır. Nakit ödeme yapılan ödemeler iade tesliminde tekrar nakit olarak yapılır. Taşıma ücreti iade edilecek tutara dahil edilemez. Müşteri taşıma bedelini geri iade talebinde bulunamaz.